Публікації в ЗМІ

{/to_list}

Оподаткування подарунків та спадщини, стаття керівника департаменту міжнародного аудиту та фінансового Оксани Поліщук, журнал Аудитор України

29 серпня 2013 р.

Оподаткування подарунків та спадщини, стаття керівника департаменту міжнародного аудиту та фінансового  Оксани Поліщук, журнал Аудитор України Останнім часом актуальним є питання стосовно необхідності сплати громадянами податку з доходів фізичних осіб, що сплачуються з доходів, що не є основною заробітною платою, іншими компенсаціями за роботу, тощо.

Так, все частіше виникають питання оподаткування банківських переказів на користь фізичних осіб, додаткових доходів підприємців, призів, подарунків, спадщини.

Про останні три пункти з даного переліку і поговоримо детальніше.

Визначення понять «подарунок» та «спадщина»

Нормативного визначення терміну «подарунок» на сьогодні в Українському законодавстві не існує. Тому звернемося до загальноприйнятого визначення даного терміну та використаємо термін з всесвітнього сервісу «Вікіпедія».

Отож, згідно даних мережі Інтернет, подарунком є в першу чергу матеріальна річ. Звичайно можна зробити подарунок і нематеріальної речі (наприклад, інтернет-сайт для коханої людини), проте такі випадки є поодинокими. По-друге, дану річ дарувальник дарує за власним бажанням. По-третє, це робиться абсолютно безкоштовно та дарується з метою надання задоволення та користі одержувачеві подарунку. Останнє не слід плутати з хабарем (або як вже буде прийнято казати - неправомірною вигодою), оскільки оподаткування хабарів проводиться в інший спосіб. Отож, подарунком є річ, передана безкоштовно за бажанням дарувальника для особистого задоволення отримувача подарунка.

Із терміном «спадщина» теж не все так просто. Нормативного визначення і цього, не побоїмося визначити більш важливого, проте і сумного терміну, в законодавстві України не передбачено. Із загальної практики застосування юридичних термінів, спадщиною є сукупність прав та обов'язків спадкодавця, які переходять після його смерті до спадкоємців. Крім того, до спадщини відносяться матеріальні та нематеріальні активи спадкодавця.

Тепер визначимося, що ж у цих двох поняттях спільного. Спільним в них є те, що отримувачі подарунків або спадщини отримують матеріальні або нематеріальні блага (речі). Другою спільною рисою цих понять в Україні є оподаткування отримувачів подарунків та спадщини відповідно до вимог статті 174 Податкового кодексу.

Серед відмінностей виділимо те, що отримувач подарунку на відміну від спадкоємця не отримує зобов’язань свого попередника, тобто отримавши у дарунок квартиру, отримувач не повинен відповідати за кредит особи, що брала його для придбання такої квартири. Спадкоємцю ж в даному випадку буде складніше, оскільки окрім майна він отримає ще й зобов’язання по його сплаті. Іншою відмінністю є деякі особливості при оподаткуванні подарунків, що встановлені іншими нормами Податкового кодексу. Це передусім пов’язано з тим, що подарунки фізичній особі можуть надаватися окрім фізичних осіб, ще й юридичними особами.

Повна версія статті Оподаткування подарунків та спадщини,pdf, Аудитор України