Публікації в ЗМІ

{/to_list}

Відшкодування ПДВ 5%-ми векселями може позбавити бізнес оборотних коштів - аудитор, ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА, коментар Дмитра Сушко

5 липня 2013 р.

Київ. 5 липня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА - Закон, що дозволяє оформляти борги бюджету та відшкодування ПДВ 5%-ми векселями строком до 5 років, може позбавити бізнес оборотних коштів, які вони міг би направляти на розвиток.

Таку думку в коментарі агентству "Інтерфакс-Україна" висловив керуючий партер PSP Audit Дмитро Сушко.

Він також зазначив, що відшкодування ПДВ векселями створить передумови відновлення "тіньових" схем повернення ПДВ.

"Є всі підстави допускати, що повернеться механізм повернення ПДВ, який діяв у кінці 90-х, коли тільки вузьке коло осіб займалося офіційною скупкою векселів з дисконтом 60-70% від номіналу, які обмінювалися на бюджетне відшкодування грошима", - сказав він .

За оцінкою Д. Сушко, "за можливим короткостроковим поліпшенням макроекономічних показників очевидним буде те, що у швидкій перспективі на ринку з'являться ті, хто на цьому почне заробляти, при цьому проблема неповернення бюджетного відшкодування реальному сектору економіки залишиться не вирішеною".

У той же час Д. Сушко зазначає, що основні складнощі з бюджетним відшкодуванням у грошовій формі виникають у великому бізнесі, компаній з іноземними інвестиціями, оскільки часто їх корпоративна політика не дозволяє їм вступати в які-небудь переговори з метою оптимізації такого процесу, а це для лобістів законопроекту величезний пласт ринку.

"Тепер ПДВ, перетворений на векселі, може бути офіційно викуплений", - сказав він. При цьому, за словами Д. Сушко, заявлена ??ставка векселів майже в два рази нижче, ніж офіційний рівень інфляції у країні за останні роки.

"Не було б так прикро за відібране законне право платників податків на отримання грошових коштів з бюджету, які хочуть замінити векселями, якби не низька ставка дохідності і майбутні дисконти при бажанні погасити вексель", - сказав він.

Як повідомлялося, Верховна Рада 4 липня прийняла закон, який передбачає, що Кабінет міністрів зможе використовувати казначейські векселі в установлених ним обсягах для реструктуризації бюджетної заборгованості, яка виникла станом на 1 січня 2013 року, і для оформлення заборгованості з відшкодування податку на додану вартість, якщо платник податків вибрав такий варіант розрахунків.

Згідно йому термін обігу векселів - до 5 років, прибутковість - 5% річних.

Згідно з даними бюджетного комітету Верховної ради, кредиторська заборгованість загального фонду держбюджету на 1 січня 2013 р. становила 4,35 млрд грн порівняно з 2,19 млрд грн роком раніше, а відшкодування ПДВ у 2013 р. передбачено в обсязі 59500000000 грн.

Згідно з даними Державної казначейської служби, у першому півріччі поточного року обсяг відшкодування ПДВ зріс на 4,5 млрд грн, або на 19,4%, - до 27,5 млрд грн, у тому числі у червні-2013 було відшкодовано 3,8 млрд грн, тоді як у червні-2012 - 3870000000 грн. При цьому автоматичне відшкодування ПДВ у червні поточного року збільшилася до 2,2 млрд грн з 2,13 млрд грн рік тому. Проте в цілому за півріччя обсяг автоматичного відшкодування знизився на 7,3% - до 11,6 млрд грн.

Бюджетне відшкодування ПДВ у минулому році зросло на 3,2 млрд грн, або на 7,4% - до 46 млрд грн, у тому числі в автоматичному режимі було відшкодовано 23190000000 грн, або 50,5%. За матеріалами: ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА