Публикации в СМИ

К списку

Бюджет 2019: чем заплатим за боеготовность и социальную стабильность. Комментарий Андрея Фомичева, руководителя юридического департамента компании MGI PSP Audit для интернет-издания Mind

27 ноября 2018 г.

Бюджет 2019: чем заплатим за боеготовность и социальную стабильность. Комментарий Андрея Фомичева, руководителя юридического департамента компании MGI PSP Audit для интернет-издания Mind На языке оригинала.

Запровадження воєнного стану на території України змушує згадати про те, що головний кошторис країни на 2019 рік був прийнятий з безпрецедентно великими витратами на військову сферу. Так, на безпеку та оборону виділено рекордну суму - понад 210 млрд грн. Мінімальна зарплата військовим буде підвищена з 7000 до 10 000 грн. Також з 1 січня планується перерахувати пенсії 500 000 військових пенсіонерів, а перерахунок іншим 11,5 млн пенсіонерів буде здійснено з 1 березня.

Mind склав шпаргалку про те, з яких джерел уряд розраховує наповнювати держбюджет-2019, і на що, крім оборони, передбачає витратити акумульовані в держказні кошти.

Нагадаємо, народні депутати зранку у п'ятницю, 23 листопада, прийняли законопроект №9000 «Про державний бюджет на 2019 рік». При необхідному мінімумі у 226 голосів за проголосували 240 народних депутатів. При цьому не було жодного голосу від «Батьківщини», «Радикальної партії» і «Самопомічі».

В Україні часто голосування за бюджет затягують до кінця грудня, і основний фінансовий документ приймається мало не під бій курантів. Але цього року важливо було на початку поточного тижня відзвітувати про його прийняття перед МВФ, у якого питання кредитування України вже включене в порядок денний найближчого засідання. Ухвалення бюджету в пізніші терміни виключає можливість прийняття рішення про виділення траншу цього року.

Проект документа Мінфін представив у Раді 21 вересня, перше читання відбулося 18 жовтня. Парламент поспішав прийняти рішення саме 22 листопада - на останньому повному пленарному засіданні цього місяця.

Основні параметри

З урахуванням усіх правок бюджет передбачає доходи в розмірі 1,026 трлн грн і витрати в розмірі 1,112 трлн грн, що на 18 млрд грн більше за показники початкового проекту, прийнятого в першому читанні.

Дохідна частина збільшується не в останню чергу за рахунок коштів від збору податків.

Також в наступному році закладено зростання ВВП на рівні 3% при інфляції 7,4%. Курс долара, за прогнозами, наприкінці 2019-го досягне 29,4 грн.

Підвищення зарплат і соцдопомоги

Прожитковий мінімум встановили в розмірі 1853 грн з 1 січня 2019 року, мінімальна зарплата - 4173 грн.

Витрати

Перед другим читанням у видатках Міністерства освіти з'явився Фонд допомоги молодим вченим президента Порошенка. На його утримання виділили 1 млрд грн бюджетних грошей. За задумом, фонд має підтримувати молодь при отриманні наукових ступенів, участі в міжнародних заходах, стажуванні за кордоном, сприяти залученню іноземних фахівців до наукової діяльності вузів і наукових установ.

Також Мінфін збільшив витрати «Укравтодору» на 4 млрд грн, депутати бюджетного комітету додали ще 3 млрд грн. Загальний бюджет відомства - 37,4 млрд грн. До другого читання також додаткові гроші отримали парламент, Кабмін і Держуправління справами - загальна сума зросла на 800 млн грн.

Крім цього МЕРТ додатково отримало 2,8 млрд грн - на докапіталізацію Укроборонпрому.

Зросли між першим і другим читанням витрати на лікування українців за кордоном, на Фонд енергоефективності (на 800 млн грн), на комп'ютери для сільських шкіл (на 1 млрд грн), на фінансування роботи «Укрпошти» в сільській місцевості (на 500 млн грн), на будівництво будинків для дітей з особливими потребами (на 200 млн грн).

Судова реформа

Позитивним моментом стане підвищення фінансування судів. Якщо кошти підуть за цільовим призначенням, у 2019 році слід очікувати реалізацію ідей судової реформи, зокрема, закладених у нових редакціях процесуальних кодексів.

Фінансування субсидій, згідно з бюджетом, залишиться на тому самому рівні. Одночасно тарифи на комунальні послуги менше не стануть, а то й зростуть. Розширено перелік послуг, на які надаються пільги та житлові субсидії населенню за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, а також категорії населення, яким надаються такі пільги і субсидії.

Електрокари

На чотири роки продовжили пільговий режим ввезення електрокарів. Так, до кінця 2022-го буде продовжена норма, яка звільняє ввезення в Україну транспортних засобів, оснащених тільки електродвигунами, від сплати ПДВ. Акциз розраховуватиметься відповідно до так званого закону про євробляхи №8487, який спрощує ввезення імпортних авто в Україну.

«Поки складно оцінити і спрогнозувати зрушення з «євробляхерами» щодо легалізації незаконно ввезених транспортних засобів, бо все залежатиме від того, як стануть боротися з незгодними, які хочуть повного скасування будь-яких митних і податкових платежів для вже завезених машин і будуть продовжувати їздити на єврономерах», - пояснює Андрій Фомічов, адвокат, керівник юридичного департаменту MGI PSP Audit.

Посилки

Також з 1 липня 2019 року обкладатимуться податком посилки, одержувані українцями, вартістю понад 100 євро. Операторів поштового зв'язку та експрес-перевізників визнають податковими агентами.

Рента

Ставка рентної плати за користування надрами з 1 січня збільшується на 2%. За видобуток копалин, які повністю або частково залягають на глибині менше 5000 м, - з 29 до 31%. Покладів, які повністю залягають на глибині понад 5000 метрів - з 14 до 16%. Також на 0,8% - до 8,8% - збільшується ставка рентної плати на видобуток залізної руди. Ставка рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів стає більше на 50%.

Тютюновий акциз

З 1 липня 2019 року виростуть ставки акцизного податку на тютюнові вироби - ще на 9%. А з 1 січня наступного року акцизний податок для тютюнових компаній має збільшитися на 20% - відповідно до раніше внесених до Податкового кодексу змін.

Екологічний збір

З 1 січня 2019 року ставка екологічного податку за викиди двоокису вуглецю (СО2) стаціонарними джерелами підвищується з 0,41 до 10 грн за тонну. Передбачається поетапне підвищення ставки до рівня 30 грн за тонну в 2023 році, тобто щорічне підвищення на 5 грн. Ця норма наближає ставки до рівня, прийнятого в ЄС, зазначається в законопроекті.

Контроль за обігом палива

Удосконалюється електронна система контролю за обігом палива - з 1 липня 2019 року. Як відзначають в Мінфіні, це дозволить збільшити надходження акцизного податку на паливо. У Мінфіні підрахували, що закон дозволить збільшити надходження до зведеного бюджету (в умовах 2019-го) в обсязі 6,3 млрд грн.

ДФС самостійно розбиратиметься з податковими зобов'язаннями платників

Усі рішення про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань або податкові борги, а також про перенесення термінів сплати розстрочених, відстрочених сум будуть прийматися ДФС України, про що буде повідомлено в Мінфін, незалежно від суми, заявленої до розстрочення, відстрочення, суми розстрочених, відстрочених грошових зобов'язань або податкового боргу, за якими переносяться терміни сплати, і непогашеної суми попередньо наданої розстрочки, відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу.

ЄСВ і спрощенку залишили в спокої

Цього року законодавець поки що не підготував жодних істотних сюрпризів у податковій сфері.

«Мабуть, прийдешній рік виборів дає про себе знати, і коливання в суспільстві, бізнесі та й в цілому на політичній арені не підходять для масштабних змін перед майбутніми президентськими перегонами. Тому податкові зміни цього разу були використані як регуляторна, а не фіскальна функція», - упевнений Андрій Фомічов.

ФОПи і спрощена система залишаються без змін. Пропозиції уряду щодо збільшення ЄСВ для білого бізнесу, який платить високі зарплати, не зареєстровані та не розглядалися. Податку на виведений капітал немає. Цього року ПнВК не буде.

Джерело: інтернет-видання Mind