Законопроект №1210. Он же Закон 466-ІХ: комментируем основные вопросы по налогообложению. Часть 2
2 июня 2020 г.
Колектив компанії MGI PSP AUDIT продовжує огляд змін до Податкового кодексу України у зв’язку з прийняттям всім відомого проекту закону №1210. І в цій публікації ми ознайомимо зі змінами щодо ПДВ, ПДФО, податку на майно, єдиного та акцизного податків.
ПОДАТОК НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ
Заява на добровільну реєстрацію тепер подається не пізніше 10 днів до періоду, в якому планується бути платником ПДВ. Такий же термін для подачі заяви на ПДВ у разі зміни ставки єдиного податку.
Заяву для ПДВ-реєстрації потрібно буде подавати тільки в електронній формі.
Відшкодування шкоди тепер не включається до договірної вартості, яка є базою для оподаткування ПДВ.
Базою оподаткування для операцій з вивезення товарів за межі митної території України є договірна (контрактна) вартість таких товарів, зазначена в митній декларації, оформленій відповідно до вимог Митного кодексу України №4495-VI від 13.03.2012р.
Унормовано порядок визначення місця надання посередницьких послуг від імені та за рахунок іншої особи або від свого імені, але за рахунок іншої особи. Раніше пп.«є» п.186.3 ст.186 Податкового кодексу України№2755-VI від 02.12.2010р. (далі - ПКУ) містив технічну помилку, яка унеможливлювала повноцінно застосовувати його положення.
Уточнено, що за операціями з виконання підрядних будівельних робіт можуть застосовувати касовий метод податкового обліку лише підрядники та субпідрядники.
Тимчасова митна декларація тепер офіційно є документом, який дозволяє визнавати ПДВ, сплачений на митниці, у складі податкового кредиту.
Для зведених податкових накладних встановлено граничний строк реєстрації в 20 календарних днів, що настають за місяцем, в якому такі накладні складено.
Скасовано квартальний звітний період для платників єдиного податку.
ФОП неплатники ПДВ тепер зобов’язані сплачувати ПДВ при отриманні послуг від нерезидента з місцем постачання їх на митній території України. До цього такий обов’язок був лише в юридичних осіб.
Достроково скасовано звільнення від оподаткування ПДВ експорту соєвих бобів та насіння свиріпи або ріпаку. Зазначена пільга мала діяти до 31.12.2021р.
Скасовано звільнення від ПДВ операцій з імпорту обладнання для вітро- та сонячних електростанцій (товарні підкатегорії 8502 31 00 00, 8541 40 90 00, 8504 40 88 00 згідно з УКТ ЗЕД).
«Штрафна амністія»:
Штрафи за порушення граничного строку для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування за операціями, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість, операціями, що оподатковуються податком на додану вартість за нульовою ставкою, операціями, що не передбачають надання податкової накладної отримувачу (покупцю), а також податкової накладної, складеної відповідно до п.198.5 ст.198 ПКУ, податкової накладної, складеної відповідно до ст.199 ПКУ, податкової накладної, складеної на перевищення ціни придбання/звичайної ціни над ціною продажу, нараховані платникам податків протягом періоду з 01 січня 2017 року до 31 грудня 2019 року, та які оскаржуються в адміністративному чи судовому порядку станом на 23.05.2020р., застосовуються в розмірі 2 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1 020 гривень.
А штрафи, застосовані через відсутність реєстрації вищезазначених накладних та розрахунків коригування, які оскаржуються в адміністративному чи судовому порядку станом на 23.05.2020р., застосовуються в розмірі 5 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 3 400 гривень.
Контролюючий орган за місцем реєстрації платника податку здійснює перерахунок суми штрафу і надсилає (вручає) такому платнику нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
ПОДАТОК НА ДОХОДИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ ТА ВІЙСЬКОВИЙ ЗБІР
Відшкодування моральної шкоди в розмірі більше 4 мінімальних зарплат включатиметься до місячного доходу.
Скасовано оподаткування «високих» пенсій (понад 10 прожиткових мінімумів).
Суми відшкодувань за ДТП, що виплачуються Моторним (транспортним) бюро України згідно із Законом України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», не включатимуться до доходу, якщо така виплата не перевищує спричиненої шкоди.
При купівлі-продажі інвестиційних активів в нерезидентів-пов’язаних осіб чи нерезидентів, які зареєстровані в «низькоподаткових юрисдикціях», для визначення інвестиційного прибутку застосовуватимуться звичайні ціни, як індикатив для доходів/витрат при купівлі/продажі.
Диференційовано ставки оподаткування для операцій з продажу рухомого майна у вигляді легкового авто, мотоцикла, мопеда: перший продаж протягом року не оподатковуватиметься, другий продаж - за ставкою 5%, третій і наступні - 18%.
Підприємцям на загальній системі дозволили відносити до складу витрат амортизацію витрат на придбання вантажного автомобіля, витрат на реконструкцію, модернізацію та інші види поліпшення основних засобів (крім поточного ремонту), а витрати на поточний ремонт основних засобів відносяться на витрати в періоді їх понесення без амортизації.
Новостворені підприємці та ті, хто переходить із спрощеної системи оподаткування на загальну, тепер не подаватимуть «першу» декларацію за квартал. Такі особи вперше подаватимуть декларацію про майновий стан і доходи по закінченню року.
Відтепер проценти з державних цінних паперів, дивіденди, які реінвестуються в статутний капітал, інвестиційний прибуток від операцій з борговими зобов’язаннями Національного банку України та державними цінними паперами не оподатковуватимуться військовим збором.
ЄДИНИЙ ПОДАТОК
Уточнено, що з 01.01.2021р. платники єдиного податку будуть платниками податку на прибуток у випадках, передбачених ст.133 ПКУ (виплата доходів нерезидентам, отримання скоригованого прибутку від контрольованої іноземної компанії).
З 01.07.2020р. платники єдиного податку сплачуватимуть земельний податок за земельні ділянки, які здаються в оренду та за земельні ділянки, на яких перебуває нерухоме майно, яке здається в оренду.
Відтепер відмовити у реєстрації платником єдиного податку можуть якщо ваш борг протягом кожного з місяців двох послідовних кварталів перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1 020 грн.).
Уточнено строки подання заяви про зміну податкової адреси суб’єкта господарювання, місця провадження господарської діяльності (до закінчення кварталу, в якому відбулися зміни) та ставки єдиного податку для третьої групи (не пізніше, ніж за 15 календарних днів до початку календарного кварталу, в якому буде застосовуватися така ставка).
ПОДАТОК НА НЕРУХОМЕ МАЙНО, ВІДМІННЕ ВІД ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
Уточнено, які будівлі не є об’єктами оподаткування, а саме будівлі промисловості, віднесені до групи «Будівлі промислові та склади» (код 125) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, що використовуються за призначенням у господарській діяльності суб’єктів господарювання, основна діяльність яких класифікується у секціях B - F КВЕД ДК 009:2010, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.
Подача декларації юридичними особами тепер має здійснюватися не пізніше 20 лютого. У попередній редакції - «до 20 лютого».
У разі відсутності майна в державних реєстрах, але на таке майно в платника податків наявні документи на право власності, податок обчислюватиметься на підставі відомостей, зазначених в таких документах.
Починаючи з 01.03.2020р., об’єкти нерухомості, які розміщені на лінії зіткнення, підлягають оподаткуванню податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Юридичні особи, власники такого майна, мають до 20.04.2020р. подати декларації, в яких самостійно обчислити податок за такі ділянки. Оскільки норма діє з 23.05.2020р., вважаємо, що зворотної сили у часі вона мати не може. Відтак обчислювати податок потрібно буде саме з 23.05.2020р., а декларація має бути подана протягом 30 календарних днів (по аналогії з пп.266.7.5 п.266.7 ст.266 ПКУ).
ЗЕМЕЛЬНИЙ ПОДАТОК
У разі відсутності земельної ділянки в державних реєстрах, але на таку ділянку в платника податків наявні документи на право власності, податок обчислюватиметься на підставі відомостей, зазначених в таких документах.
Уточнено, що для визначення розміру податку та орендної плати застосовується нормативно грошова оцінка земель з урахуванням коефіцієнта індексації.
Починаючи з 01.03.2020р., земельні ділянки, які розміщені на лінії зіткнення, підлягають оподаткуванню земельним податком. Юридичні особи, власники таких ділянок, мають до 20.04.2020р. подати декларації, в яких самостійно обчислити податок за такі ділянки. Оскільки норма діє з 23.05.2020р., вважаємо, що зворотної сили у часі вона мати не може. Відтак обчислювати податок потрібно буде саме з 23.05.2020р., а декларація має бути подана до 20.06.2020р. (п.286.4 ст.286 ПКУ).
Земельний податок із земельних ділянок на лінії зіткнення сплачується у розмірі 0,01% нормативно-грошової оцінки, якщо місцеві органи самоврядування не встановили ставок на 2020 рік.
АКЦИЗНИЙ ПОДАТОК
Оптових постачальників електроенергії виключено із платників акцизного податку, натомість відтепер платниками є виробники електроенергії, які продають її не тільки поза оптовим, а й на оптовому ринку.
Уточнено, що база оподаткування для виробників електроенергії є вартість реалізованої виробленої виробником електричної енергії, обчислена на підставі цін, що склалися на ринку електричної енергії.
З 01.01.2020р. передбачається оподаткування акцизним податком рідин для електронних сигарет.
Додатково повідомляємо, що ознайомитись з нововведеннями, які пов’язані з податком на прибуток можна за посиланням.