Эксклюзив

К списку

Покупаем печенье и чай

9 ноября 2015 г.

Покупаем печенье и чай На языке оригинала.

У зв’язку зі змінами, пов’язаними з введенням в дію СЕА, підприємство- платник податку ПДВ зобов’язане показувати у складі податкового кредиту всі суми вхідного ПДВ на підставі вимог п.198.1 ст. ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (далі -ПКУ).

Водночас, згідно з п.198.5 ст.198 ПКУ платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п.189.1 ст. 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:

а) в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до ст. 196 ПКУ (крім випадків проведення операцій, передбачених пп.196.1.7 п. 196.1 ст. 196 ПКУ);

б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до ст. 197, підрозд. 2 розд. XXПКУ, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених пп.197.1.28 п.197.1 ст. 197 ПКУ);

в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку."

Господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами (п.14.1.36 п.14.1 ст.14 ПКУ).

Підтвердити зв’язок придбаних кави, чаю, печива і т.д. з господарською діяльністю підприємства у випадку, якщо це не представницькі витрати, на практиці - неможливо.

При визнанні їх представницькими витратами слід врахувати наступне: згідно Наказу Мінфіну "Про затвердження Норм коштів на представницькі цілі бюджетних установ та порядку їх витрачання» від 14.09.2010р. № 1026 представницькі витрати - це витрати бюджетних установ на прийом і обслуговування іноземних представників і делегацій, які прибули на запрошення для проведення переговорів з метою здійснення міжнародних зв'язків, установлення та підтримання взаємовигідного співробітництва.

До представницьких витрат належать витрати, пов'язані з проведенням офіційного прийому (сніданку, обіду, вечері) представників, транспортним забезпеченням, заходами культурної програми, буфетним обслуговуванням під час переговорів, оплатою послуг перекладача, який не перебуває у штаті установи, оплатою номерів у готелях.

Незважаючи на той факт, що даний Наказ стосується витрат бюджетних установ, податківці в своїх консультаціях посилаються виключно на нього, оскільки, іншого визначення поняття «представницькі витрати» чинне законодавство не містить.

Стосовно ПДФО, наша думка та думка податківців розходяться. На нашу думку, оскільки відсутня ідентифікація таких витрат, адже неможливо встановити хто скільки печива з’їв, чи скільки чашок кави випив, база оподаткування ПДФО- відсутня.

Податківці ж у своїй діючій консультації в базі податкових знань «ЗІР» від 21.05.2015р. на питання: «Чи підлягає оподаткуванню ПДФО сума, отримана під звіт (компенсована ФО, яка витратила власні кошти) для проведення представницьких витрат ЮО (не в рекламних цілях)?», стверджують, що (далі дослівно):

«..сума, отримана під звіт (компенсована фізичній особі, яка витратила власні кошти) для проведення представницьких витрат юридичної особи (не в рекламних цілях), підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб на загальних підставах.»