Эксклюзив

К списку

Особенности налогообложения финансового лизинга

21 июля 2015 г.

Особенности налогообложения финансового лизинга «У нас планируется хозяйственная операция по закрытию сделки с компанией С. Компания С объявлена банкротом и находится в стадии ликвидации, не является плательщиком НДС. По договоренности сторон проводим изъятие оборудование в к-ве 5 единиц.

Поскольку в 2015 году прошли серьезные изменения в налоговом учета, возникают вопросы по оформлению, учету и отчетности по данным операциям.

Изъятое оборудование (3 единицы из 5) продаем по договору купли продажи за 5 249 тыс.грн. в том числе НДС.

Вопрос: Возникает ли налоговые обязательства по НДС с учетом п. 189.5 НКУ? С какой суммы возникает налоговые обязательства по НДС? Как такая операция отразиться в бухгалтерском и налоговом учете?»,

на языке оригинала

повідомляємо наступне:

При визначенні бази оподаткування ПДВ для операцій з повернення лізингоотримувачем лізингодавцю об'єкта фінансового лізингу слід звернути увагу на те, що згідно з пп. «а» пп. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI (далі - ПКУ) повернення матеріальних активів за договором фінансового лізингу вважається поставкою товарів. Вилучення предметів фінансового лізингу з метою оподаткування прирівнюється до повернення предметів фінансового лізингу (лист ДПА України «Щодо податкового обліку ПДВ при здійсненні вилучення предметів фінансового лізингу через несплату лізингових платежів» від 06.02.2009р. № 982/6/16-1515-26) Отже, для лізингоотримувача - платника ПДВ, який повертає об'єкт фінансового лізингу лізингодавцю без придбання такого об'єкта у власність, таке передання прирівнюється для цілей оподаткування до зворотного продажу лізингодавцю.

Операції з передачі майна у фінансовий лізинг та повернення майна, переданого у фінансовий лізинг, є об'єктом оподаткування ПДВ, база оподаткування яких відповідно до п. 188.1 ст. 188 р. V ПКУ визначається виходячи із договірної вартості (у разі здійснення контрольованих операцій - не нижче звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 ПКУ).

Крім того, п. 189.5 ст. 189 р. V ПКУ встановлено, що у разі постачання товарів за договорами фінансового лізингу, які були повернуті лізингоодержувачем, не зареєстрованим як платник податку у зв'язку з невиконанням умов такого договору, базою оподаткування є позитивна різниця між ціною продажу та ціною придбання таких товарів.

У разі постачання вживаних товарів, повернутих лізингоодержувачем, не зареєстрованим як платник податку у зв'язку з невиконанням умов договору фінансового лізингу, базою оподаткування є позитивна різниця між ціною продажу та ціною придбання таких товарів.

При цьому ціна продажу визначається відповідно до п. 188.1 ст. 188 ПКУ, а ціна придбання визначається на рівні суми лізингових платежів у частині компенсації вартості об'єкта фінансового лізингу, що несплачені за такий об'єкт лізингу на дату такого повернення.

Відповідно, ПДВ в ціні договору на подальший продаж може не дорівнювати 20%. Тому доречно в умовах договору про ціну зробити посилання на п. 189.5 ст. 189 ПКУ при визначенні суми ПДВ.