Эксклюзив

К списку

Списание полностью самортизированных основных средств: быть ли НДС?

14 сентября 2018 г.

Списание полностью самортизированных основных средств: быть ли НДС? На языке оригинала.

При списанні основних засобів, що були повністю замортизовані в бухгалтерському обліку, в бухгалтерів виникає питання «А що з ПДВ?». Чи потрібно нараховувати податкові зобов’язання при списанні основних засобів піде мова нижче.

Відповідно до вимог п.189.9 ст.189 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010р. (далі - ПКУ) у разі якщо основні виробничі або невиробничі засоби ліквідуються за самостійним рішенням платника податку, така ліквідація для цілей оподаткування розглядається як постачання таких основних виробничих або невиробничих засобів за звичайними цінами, але не нижче балансової вартості на момент ліквідації.

Тобто, при ліквідації основного засобу, з метою оподаткування необхідно враховувати звичайні ціни об’єкту, що ліквідується.

При цьому, звернемо увагу, що норма цього пункту не поширюється на випадки, коли основні виробничі або невиробничі засоби ліквідуються у зв'язку з їх знищенням або зруйнуванням внаслідок дії обставин непереборної сили, в інших випадках, коли така ліквідація здійснюється без згоди платника податку, у тому числі в разі викрадення основних виробничих або невиробничих засобів, що підтверджується відповідно до законодавства або коли платник податку подає контролюючому органу відповідний документ про знищення, розібрання або перетворення основних виробничих або невиробничих засобів у інший спосіб, внаслідок чого вони не можуть використовуватися за первісним призначенням.

Отже, операція з ліквідації ОЗ у зв’язку з неможливістю його подальшого використання,не підлягає оподаткуванню ПДВ, у випадку, якщо контролюючому органу подано документ про знищення ОЗ. В іншому випадку, підприємству необхідно визначити звичайну ціну на об’єкти основних засобів, або обґрунтувати, що вона є нульовою, оскільки ОЗ повністю непридатні до використання.

Звернемо увагу, що в наказі «Про затвердження узагальнюючих податкових консультацій з деяких питань оподаткування податком на додану вартість» №673 від 03.08.2018р. Мінфін сформував остаточну позицію щодо відсутності підстав для нарахування ПДВ при ліквідації основних засобів за рішенням платника, за умови що платник податку подає контролюючому органу відповідний документ про знищення, розібрання або перетворення основних засобів, внаслідок чого вони не можуть використовуватися за первісним призначенням.