Эксклюзив

К списку

Необходимо ли делать распределение ПДВ при уплате роялти

27 июля 2018 г.

Необходимо ли делать распределение ПДВ при уплате роялти На языке оригинала.

Операція із сплати роялті є неоподатковуваною ПДВ, а тому платник податку має самостійно визначити, чи задіяна така операцій й в оподатковуваних операціях чи ні. Більш докладну інформацію про необхідність розподілу ПДВ між оподатковуваними та неоподатковуваними операціями у разі сплати роялті - можна отримати з нашої консультації.

Порядок пропорційного віднесення сум ПДВ до складу податкового кредиту визначений ст.199 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (далі - ПКУ). Пунктом 199.1 ст.199 ПКУ встановлено, що у разі, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п.189.1 ст.189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Тобто, розподіл ПДВ за зазначеним пунктом ПКУ має здійснюватися у випадку, якщо товари/послуги використовуються частково в оподатковуваних операціях, частково - в неоподатковуваних. Це означає, що для здійснення перерахунку враховується не весь «вхідний» ПДВ за податковими накладними від постачальників (продавців), а виключно щодо придбаних та/або виготовлених товарів/послуг, необоротних активів, які частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні. У разі, якщо придбані товари/послуги, необоротні активи повністю використовуються в неоподатковуваних операціях, або повністю використовуються у звільнених від ПДВ операціях, або ж в оподатковуваних - ст.199 ПКУ не застосовується.

ПКУ не встановлює критерії та порядок визначення, як саме ідентифікувати придбані товари, послуги, необоротні активи за призначенням їх використання в межах оподатковуваних та неоподатковуваних операцій. Не надано щодо цього й роз’яснень ДФС України. А тому, платник податку самостійно визначає операції з придбання товарів/послуг, що зумовлюють необхідність їх використання як в оподатковуваних, так і в неоподатковуваних операціях.

Так, ПДВ з придбання товарів, послуг, необоротних активів, що складають в подальшому загальновиробничі, адміністративні витрати, витрати на збут та інші операційні витрати в деяких випадках можливо одразу чітко ідентифікувати між оподатковуваними чи неоподатковуваними операціями, що можуть бути виділені як окремі господарські сегменти діяльності. Якщо ж такі витрати ідентифікувати між оподатковуваними чи неоподатковуваними операціями неможливо, то в такому разі діятимуть вимоги ст.199 ПКУ.

В наведеній ситуації здійснюється нарахування роялті, що не підлягає оподаткуванню ПДВ. А тому, підприємству необхідно визначити, які саме придбані товари, роботи та послуги, що оподатковуються ПДВ, використовуються одночасно як в оподатковуваних, так й в неоподатковуваних операціях в частині нарахування роялті. Прикладом таких операцій можуть бути роботи або послуги, у складі адміністративних витрат, або запаси, використані на адміністративні потреби, - оренда офісу, юридичні послуги, канцтовари, тощо.

Отже, у разі наявності оподатковуваних та неоподатковуваних операцій, розподілу підлягають суми ПДВ у вартості товарів, робіт, послуг, що використовуються частково в таких оподатковуваних та неоподатковуваних операціях. При цьому, такі операції підприємство визначає самостійно.