Эксклюзив

К списку

Уступка права требования с одновременным взаимозачетом

29 августа 2017 г.

Уступка права требования с одновременным взаимозачетом На языке оригинала.

«Підприємством отримано від Покупця 1 аванс в сумі 1,5 млн. грн. за поставку товару, відповідно, по-першій події, була виписана податкова накладна. Товар поставити не можемо, аванс підлягає поверненню Покупцю 1. При цьому, Покупець 2 заборгував Підприємству 1,5 млн. грн. за раніше поставлений товар (відповідно, по першій події було виписано податкову накладну).

Підприємство укладає договір відступлення права вимоги, де він виступає Первинним кредитором, Покупець 1 - Новим кредитором, Покупець 2 - Боржником. Відповідно до умов договору, Новий кредитор (Покупець 1) має сплатити Первинному кредитору (Підприємству) 1,5 млн.грн. протягом 3-х днів. У зв’язку з тим, що з укладенням договору відступлення права вимоги Підприємства та Покупця 1 виникли зустрічні зобов’язання, сторони вирішують провести угоду про взаємозалік.

Які податкові наслідки по ПДВ для Підприємства, за вищепереліченими операціями?»

Виходячи з умов запиту, між сторонами відбуваються господарські операції з:

1) Відступлення права вимоги.

2) Зарахування зустрічних вимог.

Відповідно, питання щодо оподаткування ПДВ необхідно розглядати з точки зору обох операцій.

Відступлення права вимоги.

В наведеній до запиту відповіді у вигляді надання індивідуальної податкової консультації, йдеться саме про ситуацію з відступлення права вимоги від 24.07.2017р. №1325/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Податковий орган справедливо доходить до висновку, що операція з уступки покупцем (первинним кредитором) права вимоги новому кредитору не спричиняє податкових наслідків з ПДВ для постачальника та нового кредитора. Адже норми Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (далі - ПКУ) передбачають здійснення коригування лише у встановлених п.192.1 ст.192 ПКУ випадках, - зміни суми компенсації вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг. За операцією ж відступлення права вимоги таких змін не відбувається, відповідно суми ПДВ не підлягатимуть коригуванню в жодної із сторін.

Наступна операція, що відбувається за наведеною схемою розрахунків, - зарахування зустрічних вимог.

Зарахування зустрічних вимог

Статтями 620 та 666 Цивільного кодексу України №435-IV від 16.01.2003р. (далі - ЦКУ), визначено, що у разі якщо умови договору купівлі-продажу не виконані та фактичної поставки товару не здійснено, а сума попередньої оплати не повернута, то покупець вправі вимагати передачі проданої речі або відмовитися від виконання договору і вимагати відшкодування збитків.

Відповідно до ст.601 ЦКУ зобов'язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги.

Як ми зазначали, п.192.1 ст.192 ПКУ встановлено, що якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вважаємо, що якщо умови договору купівлі-продажу не виконані (після здійснення попередньої оплати фактичної поставки товарів/послуг не здійснено), а сторони домовляються про припинення зустрічних однорідних вимог, така операція з метою оподаткування ПДВ прирівнюється до розторгнення угод на постачання таких товарів/послуг. У зв’язку з чим, сторони угоди зобов'язані скласти у встановленому законодавством порядку відповідні розрахунки коригування до податкових накладних, що були складені за фактом отримання попередньої оплати за товари/послуги, які не були поставлені.