Эксклюзив

К списку

И встретишь там, где никогда не ждёшь: 20-ОПП даже в лизинговых операциях

31 мая 2017 г.

И встретишь там, где никогда не ждёшь: 20-ОПП даже в лизинговых операциях На языке оригинала.

Між лізингодавцем та лізингоотримувачем укладено договір фінансового лізингу. Власником майна в даний час є лізингодавець. Чи потрібно в такому випадку лізингоодержувачу подавати в ДФС форму 20-ОПП? Якщо так, то які наслідки за її несвоєчасну подачу?

Щодо необхідності подання форми №20-ОПП

Відповідно до п.8.1 розд. VIIІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1588 від 09.12.2011р. (далі - Наказ №1588), платник податків зобов’язаний повідомляти про всі об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, контролюючий орган за основним місцем обліку у порядку, встановленому розд. VIIІ Наказу №1588.

Об’єктами оподаткування і об’єктами, пов’язаними з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі - об’єкти оподаткування), є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів (п.8.2 розд. VIIІ Наказу №1588).

Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків (п.8.4 розд. VIIІ Наказу №1588).

Виходячи з вищесказаного, вважаємо, що у разі укладення договору фінансового лізингу щодо транспортного засобу юридичної особи, обов’язок щодо подання повідомлення за формою №20-ОПП не виникає. Адже у такому випадку, дана господарська операція не призводить до виникнення обов’язків щодо сплати податків та зборів у лізингоотримувача.

Разом з тим, застерігаємо, що позиція фіскальних органів відрізняється від нашої. Так, у відповідь на аналогічне питання у загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі у підкатегорії 111.02, зазначено: «у разі придбання (оренди) юридичною особою транспортного засобу для своїх господарських потреб або потреб відокремленого підрозділу (філії) повідомлення за ф. №20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після придбання (оформлення договору оренди) за основним місцем обліку такої юридичної особи».

Відповідальність за несвоєчасне подання форми №20-ОПП

Згідно з п.117.1 ст.117 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (далі – ПКУ), неподання у строки та у випадках, передбачених ПКУ, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, а також документів щодо внесення змін до своїх облікових даних, - тягнуть за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі 510,00 гривень.

У разі не усунення таких порушень або ті самі дії, вчинені протягом року особою, до якої були застосовані штрафи за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу юридичну особу в розмірі 1 020,00 гривень.