Эксклюзив

К списку

Актуальные вопросы акцизного налога

7 октября 2016 г.

Актуальные вопросы акцизного налога На языке оригинала.

Чи може бути визнаний продавцем пального особа, що надає пальне за договором позики?

З 01.01.2016р. відповідно до пп.14.1.212 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (далі- ПКУ) реалізація пального для цілей розділу VI (Акцизний податок) цього Кодексу - будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання.

Відповідно, якщо згідно договору позики право власності на пальне переходить до позичальника, відбувається реалізація пального у розумінні ПКУ.

Яким чином здійснюється реєстрація у податковій продавця пального як платника акцизу?

Згідно з пп.212.1.15 п.212.1 ст.212 ПКУ платником акцизного податку є особа, яка реалізує пальне. Особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.

Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. ( пп.212.3.4 п.212.3 ст.212 ПКУ).

Якщо особа реалізує паливо чи необхідно створювати акцизні склади зберігання?

Акцизний склад - спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, а також приміщення, розташовані на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), за винятком приміщень для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального розпорядником акцизного складу. (пп.14.1.6 п.14.1 ст.14 ПКУ).

Таким чином, якщо юридична особа надає іншим особам послуги зі зберігання, навантаження-розвантаження пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), вона повинна створити акцизний склад незалежно від того, хто є власником цього пального. (Лист Державної фіскальної служби України «Про надання податкової консультації питання щодо реєстрації платників акцизного податку та порядку створення акцизних складів» від 29.03.2016р. № 6854/6/99-99-21-05-15).

Які штрафи передбачені за неподачу протягом 20 календарних днів до контролюючих органів акту інвентаризації, яка повинна була бути проведена на початок дня 01.03.2016р.?

Відповідно до п.9 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення», з 01.03.2016р. протягом 20 календарних днів платник податку зобов'язаний подати до контролюючого органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016р. У ньому мають зазначатися адреси об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічні параметри (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючі документи на відповідні об'єкти та документи, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів.

Зазначені у такому акті обсяги залишку пального вважаються обсягом, на який платник податку має право зареєструвати АН в системі електронного адміністрування реалізації пального. Форму акта проведення інвентаризації затверджує Мінфін.

Дані, наведені в акті, контролюючий орган може перевіряти протягом шести календарних місяців із дня його подання. Якщо в результаті такої перевірки буде виявлено невідповідність обсягів пального, зазначених в акті інвентаризації, фактичним даним або даним бухгалтерського обліку, податківці здійснюють коригування в ЕРАН.

Штрафних санкцій за неподачу акта інвентаризації немає, однак, таким чином платник податку свідомо позбавляє себе права на реєстрації акцизних накладних в наявному обсягу.

З якої дати особа, що реалізує пальне, зобов’язана скласти та зареєструвати акцизні накладні в Єдиному реєстрі акцизних накладних?

З 1 березня 2016 року запроваджено систему електронного адміністрування реалізації пального та введено акцизну накладну як обов'язковий електронний документ, який складатиметься під час здійснення всіх операцій з реалізації пального на внутрішньому ринку. Акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального (п.231.3 ст.231 ПКУ).

Чи застосовується відповідальність до такої особи за реалізацію пального без реєстрації платником акцизного податку з 01.03.2016р.?

Статтю 117 ПКУ, що встановлює порядок накладання штрафів за порушення чинного порядку взяття на облік (реєстрації) у контролюючих органах, доповнено новим п.117.3. Тепер здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку в порядку, передбаченому ПКУ, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі 100% вартості реалізованого пального.

Яка звітність передбачена з акцизного податку при реалізації пального та строки її подання?

Щомісяця до 20 числа місяця, наступного за звітним, подається декларація акцизного податку, затверджена Наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку» від 23.01.2015р. №14.