Эксклюзив

К списку

Списание топлива сверх установленных норм - возможные налоговые последствия

19 августа 2016 г.

Списание топлива сверх установленных норм - возможные налоговые последствия На языке оригинала.

Податок на прибуток: чинна редакція Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (далі - ПКУ) не містить вимоги коригувати витрати підприємства у випадку списання палива понад установлені норми. Іншими словами, вартість всього списаного палива відобразиться у складі податкових витрат.

ПДВ. Щодо необхідності нарахування ПДВ при списанні палива понад встановлені норми, то маємо констатувати, що питання далеко неоднозначне. З одного боку, наявність первинних документів свідчитиме про використання палива в господарській діяльності підприємства. Наприклад, вантаж перевозили з пункту А в пункт Б на відстань 100 км. І стверджувати, що 75% дороги - це господарська діяльність (оскільки, на неї списувалось паливо в межах норм), а 25% - негосподарська (оскільки, на цю дільницю дороги списано паливо понад норму) нелогічно, адже від перевезення було отримано дохід. А отже, паливо було використано в господарській діяльності і потреба донараховувати ПДВ на підставі абзацу п.198.5 ст.198 ПКУ - відсутня.

З іншого боку, при здійсненні господарської діяльності, підприємство повинно було вкластись в установлений норматив на списання палива. Адже саме для цього норми і встановлюються: для здійснення контролю над використанням ТМЦ та з метою ефективного ведення господарської діяльності. Саме з таких позицій, виходять податківці при проведенні перевірок та на практиці не визнають списане понад норми паливо таким, що використане в господарській діяльності. Посилаючись на норми абзацу г) п.198.5 ст.198 ПКУ перевіряючі наполягають донараховувати податкові зобов’язання при списанні палива понад встановлені норми.

ПДФО. Зазначене питання тісно пов’язане з питанням необхідності нарахування ПДВ. Якщо вартість списаного понад норми палива визнають таким, що використане не в господарській діяльності платника податку, то воно може бути визнане додатковим благом, наданим особі, що користувалась автомобілем з відповідним оподаткуванням.