Эксклюзив

К списку

Начисление НДС при списании кредиторской задолженности по которой истек срок исковой давности

8 июля 2016 г.

Начисление НДС при списании кредиторской задолженности по которой истек срок исковой давности На языке оригинала.

Відповідно до п.198.3 ст.198 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - Кодекс) податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п.193.1 ст.193 Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв’язку з:

У всіх можливих випадках безоплатного отримання чого-небудь присутній фактичний перехід права власності, але відсутні які-небудь витрати на це придбання. Саме цей аргумент, як головний і єдиний, представлений ДФС в своїх роз’ясненнях.

Зокрема, в листі ДФС України від 05.10.2015р. №21062/6/99-99-19-03-02-15 зроблено наступний висновок:

Товари/послуги, які отримані платником податку на додану вартість та не оплачені протягом терміну позовної давності, вважаються безоплатно отриманими, оскільки відсутній факт їх придбання, як це передбачено у п.198.3 ст.198 Кодексу, а тому право на податковий кредит щодо таких товарів/послуг у платника податку відсутнє.

При цьому у розумінні пп.14.1.257 п.14.1 ст.14 Кодексу сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності, є безповоротною фінансовою допомогою.

Враховуючи викладене, якщо платник податку при придбанні товарів/послуг на підставі отриманої податкової накладної сформував податковий кредит, але такі товари/послуги не були оплачені протягом терміну позовної давності, то в податковому періоді, в якому відбувається списання кредиторської заборгованості, платнику податку необхідно відкоригувати суму податкового кредиту. При цьому коригування податкового кредиту у вказаному випадку здійснюється на підставі бухгалтерської довідки.

Відповідно до пп. 5 п.4 розд.V Порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014р. №966 із змінами і доповненнями, коригування податкового кредиту у разі списання кредиторської заборгованості відображається у рядку 16.1 розділу ІІ податкової декларації з ПДВ з обов’язковим поданням додатка 1 до декларації.

Згідно з формою додатка 1 коригування податкового кредиту відображаються у таблиці 2 та/або таблиці 3 в залежності від того до якого рядка декларації був включений податковий кредит при отриманні товарів/послуг. При цьому, в колонці 6 таблиці 2 та/або таблиці 3 додатка 1 зазначається дата складення бухгалтерської довідки, в колонці 7 - БО, а в колонці 8 - підстава для коригування податкового кредиту «Списання кредиторської заборгованості». Інші колонки таблиць 2 і 3 додатка 1 заповнюються в загальному порядку.

Протилежна податковій позиція ґрунтується на тому, що вичерпний перелік операцій, наслідком яких може бути коригування раніше відображеного ПДВ, наведено в п.192.1 ст.192 Кодексу.

Коригування податкового кредиту передбачено п.192.1 Кодексом лише у випадку, якщо після постачання товарів (послуг) здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів особі, яка їх надала.

Оскільки операції зі списання кредиторської заборгованості у цьому переліку немає, і за умови, що отримані товари/послуги були використані в оподатковуваних операціях в межах господарської діяльності, підстав для коригування податкового кредиту, на нашу думку, не виникає.

Додатковим аргументом є те, що і постачальник товарів/послуг не коригує зобов'язання з ПДВ, про що йшлося вище в п.192.1 ст.192 Кодексу. Позитивна судова практика з цього питання - це постанова Херсонського окружного адміністративного суду від 05.07.2013р. у справі № 821/1246/13-а, постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.08.2013р. у справі № 804/9571/13-а.

Але попереджаємо, що ризик непогодження з такою позицією при податковій перевірці є високим.