Эксклюзив

К списку

Продажа на экспорт по цене ниже приобретения

29 июня 2016 г.

Продажа на экспорт по цене ниже приобретения На языке оригинала.

Позиція ДФС з даного приводу викладена в листі від 10.08.2015р. № 16878/6/99-99-19-03-02-15 «Щодо порядку обкладення ПДВ операції з експорту товарів за ціною, нижчою собівартості або придбання», зокрема, якщо база оподаткування визначається виходячи із ціни придбання товарів і перевищує суму поставки, визначену виходячи з їх договірної вартості, тобто собівартість перевищує фактичну ціну (договірну вартість) поставки, постачальник (продавець) становить дві податкові накладні:

Ми не поділяємо таку позицію і нижче викладемо аргументи, які можуть бути використані Підприємством для захисту своєї позиції.

Згідно п.185.1 ст.185 ПКУ об'єктами оподаткування є операції з:

а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у користування лізингоотримувачу/орендарю;

б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ;

в) ввезення товарів на митну територію України;

г) вивезення товарів за межі митної території України;

е) надання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Таким чином, операції з вивезення товару в режимі експорту та операції з поставки товарів на митній території України, зазначені у п.185.1 ст.185 ПКУ як окремі об'єкти оподаткування. Тобто законодавство розділяє ці операції.

Крім того, вищевказані норми не регулюють питання ставок. Воно врегульовано в інших положеннях ПКУ. Так, у п.194.1 ст.194 ПКУ прямо зазначено, що до операцій, згаданим у ст.185 ПКУ, застосовується основна ставка - 20%, і в якості винятків закон виділяє операції, до яких застосовується нульова ставка. У свою чергу, абзац а) пп.195.1.1 п.195.1 ст.195 ПКУ чітко встановлює, що вивезення товарів за межі митної території України оподатковується за нульовою ставкою.

На нашу думку, поширення правил п.188.1 ст.188 ПКУ на операцію експорту не призводить до того, що вона перестає бути експортом в цілому або в будь-якій частині. Адже відбувається тільки одна операція, а саме вивіз товару в митному режимі експорту. Тому, немає ніяких підстав бачити ще один об'єкт оподаткування, оскільки нової операції не відбувається. І ставка для експорту передбачена одна - нульова.

Однак, зважаючи на існуючу практику, підтверджуємо, високий ризик донарахування податкових зобов’язань з ПДВ на суму розраховану виходячи з перевищення собівартості над фактичною ціною.

Також звертаємо увагу на позитивну судову практику з цього питання. Зокрема, в Єдиному реєстрі судових рішень опублікована постанова Харківського апеляційного адмінсуду «Про визнання недійсною індивідуальної податкової консультації щодо здійснення експорту товарів за ціною нижче собівартості» від 21.10.2015р. у справі №818/2664/15.

Судді встановили: поширення правил п.188.1 ст.188 ПКУ на експортну операцію не приводить до того, що вона перестає бути експортом у цілому чи в будь-якій частині. Адже відбувається тільки одна операція, а саме - вивіз товару в митному режимі експорту.

Таким чином, іншого об'єкту оподаткування (операція експорту), який би обкладався за основною ставкою - 20%, при проведенні експортних операцій не може виникати. Відповідно, застосування ставки ПДВ 20% є незаконним.

Разом із тим при реалізації такого товару на експорт за ціною нижче її собівартості друга податкова накладна на суму, розраховану виходячи з перевищення ціни собівартості над фактичною ціною, не складається.